Bílá nemoc
Bílá nemoc
Karel Čapek
Karel Čapek (1890–1938) - světově známý spisovatel, novinář, soukromý učitel a překladatel. Byl velmi vzdělaný právník. Pravidelně se vídal s prezidentem Masarykem. Zastával funkce v různých kulturních a literárních výborech a komisích. Navržen na Nobelovu cenu. Byl jedním z prvních českých spisovatelů, kteří uspěli v zahraničí.
Literární druh: próza
Literární žánr: drama
Kompozice: drama o třech dějstvích
Časoprostor: odehrává se v autorově současnosti
Motiv: drama o šířící se záhadné nevyléčitelné nemoci, Čapkovo varovné gesto poukazující na nástup fašismu
Námět: originální
Myšlenka díla: poukazuje, jak nesmyslné války jsou
Jazykové prostředky: živé, velmi realistické dialogy, rychle posunují děj kupředu, promluvy charakterizují postavy, které je pronášejí, jazyk je spisovný, srozumitelný
Hlavní postavy: dr. Galén, dr. Sigelia, Maršál, baron Krüg
Děj: v dramatu se objevuje diktátor (vůdce národa, označovaný jako Maršál), který chce zahájit válku. V téže době se objevuje nakažlivá neznámá nemoc, která zabíjí lidi. Symptomem nemoci je necitlivá bílá skvrna na těle.
Mírumilovný lékař dr. Galén nachází na tuto dosud nevyléčitelnou zákeřnou nemoc lék. Žádá dr. Sigelia, aby jej nechal léčit v jeho nemocnici. On zprvu s nedůvěrou odmítá. Poté mu přece jen svěří pokoj s pacienty v posledním stádiu choroby, kteří se po Galénovu zákroku zázračně začínají uzdravovat. Celý svět se na Galéna obrací s žádostí o recepturu léku, on před reportéry odmítá. Stojí si za svým. Dokud nepřestane zbrojení, tajemství léku nevydá. Dr. Galén původně léčí pouze chudé lidi, každý mu zaplatí, kolik si může dovolit. Bohaté lidi ale vyléčit nechce, pokud nejsou ochotni zbrojit proti válce.
Maršálovým přítelem je majitel zbrojovky baron Krüg, který také bílou nemocí onemocní. Dr. Galén, který zažil válku, jej odmítne léčit (dá továrníkovi ultimátum – nechce jej léčit, dokud nepřestane vyrábět zbraně), proto je předvolán Maršálem, přesto ani přes naléhání a výhrůžky odmítá Maršálova přítele léčit, pokud bude dál pokračovat ve zbrojení. Baron Krüg se posléze sám zastřelí. Později Maršál promlouvá k davu s válečnou agitací, ale i on si na prsou najde bílou skvrnu. Přesvědčuje jej jeho dcera i syn továrníka, aby válku zrušil a přijal podmínky míru. Nakonec je ochoten vzdát se plánů na válku a ovládnutí světa, pokud jej dr. Galén vyléčí. Ten jde tedy pro léky a cestou zpět prochází skrz smyslů zbavený dav, kterým je ubit a ušlapán (křičel na ně, že je válka zlá a oni s tím nesouhlasili). Neznámý člověk z davu vysype obsah doktorova kufříku a nalézá ampulky s lékem, které rozšlape. Smrtí vynálezce léku, který jako jediný znal složení, i samotný akt zničení medikamentu tak znamená konec lidstva.